1ο Βραβείο στο Διαγωνισμό Γαλλοφωνίας

Μέσα στα πλαίσια των σχολικών δραστηριοτήτων, μια ομάδα παιδιών της Γ΄ Γυμνασίου Μελιγαλά προσπάθησε να εκφραστεί καλλιτεχνικά, δημιουργώντας ένα τραγούδι  που θα συμμετείχε στον διαγωνισμό της Γαλλοφωνίας.  Οι κριτικές που δέχτηκε το τραγούδι τόσο από το σχολικό χώρο όσο και από την προβολή σε εξωσχολικές δραστηριότητες, ήταν εξίσου καλές. Η δουλειά των παιδιών βρήκε ανταπόκριση και εκτιμήθηκε από όλους τους συμμαθητές και καθηγητές τους. Εδώ βέβαια δεν πρέπει να παραλείψουμε την πολύτιμη βοήθεια και προσπάθεια των καθηγητών μας έτσι ώστε να βγει ένα τέτοιο αποτέλεσμα. Η δημιουργία του τραγουδιού είχε απήχηση και στον ευρύτερο σχολικό χώρο, έτσι ώστε να δημιουργηθούν και άλλες τέτοιες εργασίες, είτε για άλλους διαγωνισμούς είτε για σχολικές παραστάσεις.     Τελικά η προσπάθεια των μαθητών στέφθηκε με επιτυχία, και η ομάδα πήρε το πρώτο βραβείο στην κατηγορία «Αστική κουλτούρα». Γι’ αυτό λοιπόν αξίζουν συγχαρητηρίων οι συμμαθητές μας Γιανοπούλου Φανή, Θεοδοσοπούλου Μαρία, Λυμπερόπουλος Ηλίας, Πανουσόπουλος Παναγιώτης, Προυντζόπουλος Ορφέας, Σακελλαρίδης Τάσος και  Σγούρος Μαρίνος, που μετά από τόσο κόπο και προσπάθειες κατάφεραν να βγάλουν εις πέρας μια τέτοια πρόκληση πετυχαίνοντας ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα.
Σταθάκη Μ.   Χότζα Α.   Χαντζάρα Ε.
Τα περίεργα του κόσμου

Πόλη από οδοντογλυφίδες
Αυτό ξεπερνάει κάθε όριο  υπομονής!!!
Έξι  χρόνια χρειάστηκε  ο Σταν  Μούρο, 38  ετών  για να χτίσει αυτήν την πόλη των οδοντογλυφίδων. Χρησιμοποίησε 6 εκατομμύρια  οδοντογλυφίδες και 170 λίτρα κόλλας. Κάθε μια από τις δημιουργίες του χτίζεται στην κλίμακα 1:164. Εργάζεται στο μουσείο της επιστήμης και της τεχνολογίας στις Συρακούσες,  στη Νέα Υόρκη.

Φεστιβάλ  πάγου στη Ρωσία
Όλα όσα παρουσιάζονται στο Χάρμπιν, Ρωσία, γίνονται από τον πάγο (πάγος και φως). Η θερμοκρασία εκεί  φθάνει σε σαράντα  βαθμούς υπό το  μηδέν. Το Χάρμπιν  απέχει 300 χιλιόμετρα από το  Βλαδιβοστόκ. Εκεί κάθε χειμώνα  γίνεται ένα φεστιβάλ  πάγου το οποίο συγκεντρώνει μεγάλο ενδιαφέρον.

Το νησί της αγάπης......!!!
Το όνομά του είναι "Galesnjak" ή αλλιώς "Νησί των Ερωτευμένων" και βρίσκεται στην Αδριατική θάλασσα στην ακτή της Κροατίας. Πρόκειται για ένα μικρό νησί 130.000 τετραγωνικών μέτρων, σε σχήμα καρδιάς, το οποίο έχει γίνει ο πιο μοδάτος προορισμός για την ημέρα του Αγίου Βαλεντίνου από την ημέρα που ανακαλύφθηκε στο Google Earth και όλοι θέλουν να μείνουν εκεί.
Ακόμη και ο ιδιοκτήτης του νησιού δεν γνώριζε ότι έχει το πιο τέλειο σχήμα καρδιάς μέχρι που άρχισε να δέχεται αιτήσεις από ερωτευμένους για να μείνουν εκεί. "Κανείς δεν μένει εκεί και έτσι όσα ζευγάρια θέλουν να περάσουν χρόνο μαζί σε ένα απόλυτα ερημικό νησί μπορούν να το κάνουν εκεί" λέει ο Vlado Juresko, o ιδιοκτήτης του νησιού.
                                                    Αλεξανδροπούλου Β.   Γυπατίδη Β.   Γιαννοπούλου Α.   Γκότση Α.