Εκδρομή -επίσκεψη στην Εστία Επιστημών στην Πάτρα.
14/10/2011
ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ
ΜΙΑ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΗ ΕΣΤΙΑ ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΠΑΤΡΑΣ

Στις 14 Ιανουαρίου το Γυμνάσιο Μελιγαλά και το Γυμνάσιο Μερόπης πραγματοποίησαν μια εκδρομή στο Νομό Αχαΐας. Συγκεκριμένα οι μαθητές της Β τάξης Μελιγαλά και οι μαθητές όλων των τάξεων της Μερόπης επισκέφθηκαν την Εστία Φυσικών Επιστημών Πάτρας.
   Αυτή η εκδρομή είχε ως πρώτο σταθμό το κυλικείο του Πανεπιστημίου της Πάτρας. Εκεί τα παιδιά απόλαυσαν ένα πλούσιο πρωινό και ύστερα συνέχισαν το ταξίδι για το βασικό προορισμό τους, την Εστία Επιστημών Πάτρας. Μόλις έφτασαν, εντυπωσιάστηκαν από τη μοντέρνα αρχιτεκτονική του κτιρίου. Στην είσοδο τα περίμεναν οι υπεύθυνοι, οι οποίοι ήταν έτοιμοι για την ξενάγηση. Πριν μπουν στο κτίριο, κάτι πολύ περίεργο κέντρισε το ενδιαφέρον των παιδιών, επρόκειτο για μία μπάλα 2500 κιλών που στηριζόταν πάνω σ' ένα σιντριβάνι.
  Στο ισόγειο υπήρχαν διάφορα εκθέματα που σχετίζονταν με κάποια φαινόμενα των θετικών Επιστημών. Αυτά μπορούσαν να τα αγγίζουν οι μαθητές αλλά και να ενεργούν με αυτά. Ας μην ξεχάσουμε το μεγάλο αμφιθέατρο που υπήρχε. Οι ειδικοί είπαν στα παιδία να μπουν στο αμφιθέατρο. Στις θέσεις τους υπήρχαν φάκελοι με ερωτηματολόγια.
  Ύστερα οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν τα εκθέματα του δεύτερου ορόφου. Σε αυτόν υπήρχαν δύο διαφορετικές αίθουσες. Η μία των Μαθηματικών και η δεύτερη της Φυσικής και της Χημείας. Στις αίθουσες υπήρχαν παιχνίδια με τα οποία έπαιζαν - διασκέδαζαν - μάθαιναν  τα παιδιά για πολλές ώρες. Οι υπεύθυνοι τα βοηθούσαν διακριτικά, ενώ ταυτόχρονα τα προβλημάτιζαν. Έπειτα τα παιδία έκαναν ένα μικρό διάλειμμα και η Εστία τους πρόσφερε ένα γευστικό κουλούρι και ένα δροσερό χυμό.
  Με την ολοκλήρωση της ξενάγησης στα εκθέματα, οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες οι οποίες είχαν και έναν υπεύθυνο της Εστίας. Μετά από μια ώρα μελέτης ενός θέματος, οι ομάδες παρουσίασαν στο αμφιθέατρο της Εστίας τα αποτελέσματα και τα συμπεράσματα που είχαν εξαγάγει σε όλους τους μαθητές. Οι υπόλοιποι μπορούσαν να ρωτούν αλλά και να συμμετάσχουν στην παρουσίαση του κάθε θέματος. Στο τέλος της επίσκεψης  οι μαθητές πήραν ένα συμβολικό δώρο και παρέδωσαν τα ερωτηματολόγια απαντημένα.
  Η εκδρομή δεν σταμάτησε εκεί. Τα παιδιά πήγαν το μεσημεράκι στην πόλη της Πάτρας για να ξεκουραστούν και να φάνε. Στο γυρισμό πραγματοποιήθηκε ακόμη μια στάση, στον Πύργο. Εκεί μαθητές και καθηγητές έκαναν μια βόλτα και ήταν έτοιμοι για να συνεχίσουν το ταξίδι.
   Αυτή η εκδρομή κύλησε ευχάριστα. Οι μαθητές εντυπωσιάστηκαν από όλα όσα είδαν και οι καθηγητές των δύο σχολείων υποσχέθηκαν πως  θα ξαναπραγματοποιηθεί μια ίδια εξίσου ενδιαφέρουσα εκδρομή.
       Ήταν μια εκδρομή που συνδύαζε τη ξενοιασιά των μαθητών, τη μάθηση και το προβληματισμό. Μια εκδρομή που είχε όλα τα χαρακτηριστικά της "εκπαιδευτικής εκδρομής".