ηλεκτρονικό περιοδικό του Γυμνασίου Μελιγαλά

Σταθμός S180301 - Μελιγαλάς

Ο   Κ Α Ι Ρ  Ο Σ
Μ Ε Σ Σ Η Ν Ι Α
επιμέλεια- κατασκευή σελίδας :Τσιλιβαράκης Γιάννης (μαθηματικός)

Καλύτερη θέαση με Internet Explorer 7+, Firefox 3+
Ανάλυση οθόνης 1024Χ768

(Αρ. Φύλλου 2)

στείλτο το σε εναν φίλο

(Αρ. Φύλλου 2)
Για γρήγορη πρόσβαση
ΤΕΥΧΗ

1ο

2ο

3ο
ΟΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΔΙΕΥΘYΝΣΕΙΣ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΤΟΥ Ν.ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ
Θα μπείτε σε εξωτερικό σύνδεσμο
ΟΙ ΠΥΡΚΑΓΙΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΤΟΥΣ

Οι πυρκαγιές είναι ένα φαινόμενο το οποίο συναντάται κυρίως τα καλοκαίρια με δραματικές εξελίξεις για το περιβάλλον και τον ανθρώπινο οργανισμό.
    Μεγάλες πυρκαγιές τα τελευταία χρόνια είναι η φετινή της Αθήνας που κάηκαν μεγάλες εκτάσεις, και η πυρκαγιά που δημιουργήθηκε στη Ζαχάρω, την Τρίπολη αλλά και την περιοχή μας πριν δυο καλοκαίρια, στην οποία δυστυχώς χάθηκαν και ανθρώπινες ζωές.
    Μια πυρκαγιά δημιουργεί τεράστια προβλήματα στο περιβάλλον, στην οικονομία και στη ζωή μας αφού καταστρέφει το δάσος  και δεν υπάρχει ίχνος πράσινου. Η καταστροφή του δάσους επιβαρύνει την ατμόσφαιρα αφού κάθε στρέμμα δάσους παράγει 170 κυβικά οξυγόνο την ώρα. Από τη στιγμή που το δάσος καταστρέφεται οι οργανισμοί που ζουν σε αυτό εξαφανίζονται αφού δεν μπορούν να ζήσουν στο καταστραμμένο φυσικό τους σπίτι, και "μεταναστεύουν" για να επιβιώσουν σε ένα καινούριο περιβάλλον. Μερικές φορές μη μπορώντας να επιβιώσουν στο καινούριο περιβάλλον τους πεθαίνουν αβοήθητα. Επιπλέον διαβρώνεται το έδαφος και σχηματίζονται χείμαρροι. Το νερό πλέον δε συγκρατείται και υπάρχει φόβος για πλημμύρες  από τις έντονες βροχοπτώσεις του χειμώνα. Μειώνεται η δυνατότητα των εδαφών να συγκρατήσουν τα νερά των βροχών και να εμπλουτίσουν τα υπόγεια νερά, τις πηγές και τα ποτάμια, με αποτέλεσμα τη λειψυδρία. Στερούμαστε την πολύτιμη ξυλεία και τα άλλα δασικά προϊόντα για πολλά χρόνια, μέχρι να ξαναγίνει - αν ξαναγίνει - το δάσος όπως ήταν πριν καεί.
    Γενικά υποβαθμίζεται  το περιβάλλον, οι οικολογικές συνθήκες χειροτερεύουν και μπορούν να κάνουν δύσκολη τη δημιουργία και πάλι δασών και να επιφέρουν ανεπανόρθωτη και επικίνδυνη διατάραξη της βιολογικής ισορροπίας. Δημιουργούνται διάφορα προβλήματα κοινωνικά, υγείας, εργασίας, αναψυχής κλπ. Οι άνθρωποι στις πόλεις θα υποφέρουν από τη δυσφορία και δεν θα μπορούν να ανεχτούν αυτή την αίσθηση πράγμα που μπορεί να οδηγήσει στη μετακόμιση τους και την ερήμωση κάποιων περιοχών, και θα υποφέρουν  από τους καύσωνες των καλοκαιριών. Επιβαρύνεται η οικονομία με τις τεράστιες δαπάνες κατάσβεσης και τις ανυπολόγιστες επίσης δαπάνες που απαιτούνται για την αποκατάσταση των ζημιών όσων είναι δυνατές
    Εμείς με τη σειρά μας πρέπει να προστατεύουμε τα δάση για το δικό μας καλό, αλλά και για να προστατέψουμε τη φυσική ομορφιά που μας παρέχει το δάσος.

Πουλάκης Δημήτρης

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ