ηλεκτρονικό περιοδικό του Γυμνασίου Μελιγαλά

Σταθμός S180301 - Μελιγαλάς

Ο   Κ Α Ι Ρ  Ο Σ
Μ Ε Σ Σ Η Ν Ι Α
επιμέλεια- κατασκευή σελίδας :Τσιλιβαράκης Γιάννης (μαθηματικός)

Καλύτερη θέαση με Internet Explorer 7+, Firefox 3+
Ανάλυση οθόνης 1024Χ768

(Αρ. Φύλλου 2)

στείλτο το σε εναν φίλο

(Αρ. Φύλλου 2)
Για γρήγορη πρόσβαση
ΤΕΥΧΗ

1ο

2ο

3ο
ΟΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΔΙΕΥΘYΝΣΕΙΣ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΤΟΥ Ν.ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ
Θα μπείτε σε εξωτερικό σύνδεσμο
H Γιρλάντα του Αϊ-Βασίλη
Υλικά
Ξύλινα μανταλάκια
Ένα λεπτό μαύρο μαρκαδόρο
Βαμβάκι
Λεπτό σύρμα
Κόκκινη μπογιά
Σφουγγάρι για τα πιάτα σε διάφορα χρώματα (το σκληρό μέρος του σφουγγαριού)
Οδηγίες
Βάψτε τα μανταλάκια με την κόκκινη μπογιά και αφήστε τα να στεγνώσουν καλά.
Κόψτε τα σφουγγάρια σε διάφορα σχέδια, όπως έλατο, καρδιές, μπότες και άλλα (βλέπε σχέδιο). Μην ξεχάσετε να τους κάνετε μία τρύπα στο πάνω μέρος για να περάσει από μέσα στο σύρμα.
Με τον μαύρο μαρκαδόρο ζωγραφίστε το πρόσωπο του Αϊ-Βασίλη και κολλήστε ένα μικρό κομμάτι βαμβάκι για μούσι και καπέλο.
Περάστε το σύρμα μέσα από τα μανταλάκια και τα σφουγγάρια.
Εάν επιθυμείτε, μπορείτε να διακοσμήσετε τη γιρλάντα σας και με φιόγκους από διάφορα υλικά.

Η ιστορία της χριστουγεννιάτικης κάλτσας

Ήταν κάποτε ένας ευγενικός και καλόκαρδος άνθρωπος, που ένιωθε όμως απελπισμένος καθώς είχε χάσει τη γυναίκα του από κάποια σοβαρή ασθένεια κι είχε τρεις κόρες να μεγαλώσει. Αφού έχασε όλα του τα χρήματα σε ανώφελες και κακές επενδύσεις, χρειάστηκε να μετακομίσουν σε μια χωριάτικη καλύβα, ενώ οι κόρες του ανέλαβαν το μαγείρεμα, το ράψιμο και το καθάρισμα του σπιτιού. Όταν οι κοπέλες έφτασαν σε ηλικία που έπρεπε να παντρευτούν, ο πατέρας τους έπεσε σε μεγαλύτερη κατάθλιψη εφόσον δεν είχε χρήματα για να τις προικίσει. Μία νύχτα, τα κορίτσια αφού έπλυναν κι άπλωσαν τα ρούχα μαζί με τις κάλτσες τους στο τζάκι για να στεγνώσουν, πήγαν να κοιμηθούν. Ο Άγιος Βασίλης γνώριζε την απόγνωση και την ατυχία του πατέρα και σταμάτησε στο σπίτι του. Κοίταξε μέσα από το παράθυρο και είδε ότι η οικογένεια είχε πέσει για ύπνο. Επίσης παρατήρησε και τις κάλτσες των κοριτσιών που κρέμονταν στο τζάκι. Και τότε του ήρθε η έμπνευση κι αφού πήρε από το σάκο του τρία μικρά πουγκιά με χρυσό, τα έριξε με προσοχή από την καμινάδα έτσι ώστε να πέσουν μέσα στις κάλτσες. Το επόμενο πρωί που ξύπνησαν οι κοπέλες βρήκαν, προς μεγάλη τους έκπληξη, τις κάλτσες τους να περιέχουν χρυσάφι. Η ζωή τους είχε πλέον αλλάξει κι ο πατέρας τους θα κατάφερνε να δει τις κόρες του να παντρεύονται και να ζουν ευτυχισμένες. Έτσι, λοιπόν, πολλά παιδιά συνεχίζουν την παράδοση και τα Χριστούγεννα κρεμούν κάλτσες μπροστά στο τζάκι του σπιτιού τους, με την ελπίδα να τις γεμίσει ο Άγιος Βασίλης. Αυτό το έθιμο τηρείται σε πολλές χώρες με μερικές παραλλαγές.

Μητροπούλου Σταυρούλα
Χρυσικού Μαρίνα