ηλεκτρονικό περιοδικό του Γυμνασίου Μελιγαλά

Σταθμός S180301 - Μελιγαλάς

Ο   Κ Α Ι Ρ  Ο Σ
Μ Ε Σ Σ Η Ν Ι Α
επιμέλεια- κατασκευή σελίδας :Τσιλιβαράκης Γιάννης (μαθηματικός) Καλύτερη θέαση με Internet Explorer 7+, Firefox 3+
Ανάλυση οθόνης 1024Χ768

στείλτο το σε εναν φίλο

Για γρήγορη πρόσβαση
ΤΕΥΧΗ

1ο

2ο

3ο
Οι πάγοι μεταναστεύουν...
Πλανήτης Γη

Γιγάντιο παγόβουνο, έκτασης 2.500 τετραγωνικών χιλιομέτρων, αποκολλήθηκε πριν από δύο εβδομάδες από τον παγετώνα Μερτς της Ανταρκτικής έπειτα από τη σύγκρουσή του με άλλο γιγάντιο παγόβουνο που είχε αποκολληθεί πριν από 23 χρόνια, δήλωσαν σήμερα επιστήμονες. Το παγόβουνο είναι πιθανόν να διαταράξει την κίνηση των ρευμάτων του ωκεανού και την κλιματική ισορροπία για αρκετά χρόνια. Αυστραλοί επιστήμονες θεωρούν ότι το παγόβουνο θα μπορούσε να αποκλείσει μια περιοχή που παράγει το ενα τέταρτο των παγωμένων θαλάσσιων υδάτων πυθμένος του κόσμου. Η επιβράδυνση της παραγωγής αυτών των υδάτων μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα ψυχρότερους χειμώνες στον βόρειο Ατλαντικό.
Το παγόβουνο είναι πιθανόν να κινηθεί προς βορράν ή να παραμείνει επί δεκαετίες στα ύδατα της Ανταρκτικής.

Οι επιστήμονες θεωρούν ότι πρόκειται για φυσική εξέλιξη και δεν έχουν στοιχεία που θα αποδεικνύουν ότι η αποκόλληση οφείλεται στην κλιματική αλλαγή.

Το παγόβουνο, βάρους ενός δισεκατομμυρίου τόνων και πάχους 400 μέτρων, δεν έχει αποκτήσει ακόμη ονομασία.

Στα πρόθυρα εξαφάνισης οι τίγρεις στην Ινδονησία
Πλανήτης Γη
Σύνταξη/επιμέλεια από τον/την Δημήτρης Αλεξόπουλος
Με εξαφάνιση απειλούνται οι τίγρεις στην ευρύτερη περιοχή του Μεκόνγκ καθώς μέσα σε μια δεκαετία ο αριθμός τους μειώθηκε κατά τουλάχιστον 70%, εξαιτίας της λαθροθηρίας και της καταστροφής του φυσικού τους περιβάλλοντος. 'Οπως αναφέρει Σύμφωνα με έκθεση της περιβαλλοντικής οργάνωσης WWF, ο πληθυσμός των τίγρεων στην περιοχή που περιλαμβάνει την Καμπότζη, το Λάος, τη Μιανμάρ, την Ταϊλάνδη και το Βιετνάμ, μειώθηκε σε 350 από 1.200 που ήταν το 1998.
Παγκοσμίως, ο αριθμός των τίγρεων είναι 3.200, ο μικρότερος μέχρι σήμερα, από περίπου 5.000 με 7.000 που ήταν πριν από 12 χρόνια. Οι τίγρεις θανατώνονται παράνομα για να ικανοποιηθεί η αυξημένη ζήτηση για τα μέρη εκείνα του σώματός τους, τα οποία χρησιμοποιούνται στην παραδοσιακή κινεζική ιατρική. Η καταστροφή των δασών που αποτελούν το φυσικό τους περιβάλλον έχει επίσης συμβάλει στη μείωση του πληθυσμού τους, αναφέρει η έκθεση, η οποία δόθηκε στη δημοσιότητα πριν από το κινεζικό Ετος της Τίγρης που αρχίζει τον προσεχή μήνα.

Στις ασιατικές χώρες ανθεί το λαθρεμπόριο άγριων ζώων, το οποίο η Ιντερπόλ εκτιμά στα 20 δισεκατομμύρια δολάρια και πλέον, το χρόνο. Τα δέρματα των τίγρεων πωλούνται στη μαύρη αγορά σαν χαλιά και κάπες και μπορούν να αποφέρουν ως και 20.000 δολάρια σε χώρες όπως η Κίνα. Σύμφωνα με την WWF, οι ινδονησιακές τίγρεις που κάποτε ήταν πολλές στην περιοχή του Μεγάλου Μεκόνγκ, σήμερα δεν είναι περισσότερες από 30 σε καθεμιά από τις χώρες Καμπότζη, Λάος και Μιανμάρ.

Οι υπόλοιπες ζούν στο βουνό Καγιάχ Κάρεν Τενασερίν στα σύνορα ανάμεσα στην Ταϊλάνδη και τη Μιανμάρ. Υπουργοί από τις χώρες της Ασίας στα εδάφη των οποίων ζουν τίγρεις, συναντώνται σήμερα στην Ταϊλάνδη για να συζητήσουν τρόπους προστασίας του είδους αυτού.

Αποχωρεί ο επικεφαλής του ΟΗΕ για την κλιματική αλλαγή
Κλίμα
Την επικείμενη αποχώρησή του από τη θέση του εκτελεστικού διευθυντή της Σύμβασης-Πλαίσιο του ΟΗΕ για την Κλιματική Αλλαγή (UNFCCC) ανακοίνωσε ο Ίβο ντε Μπουρ, δύο μήνες μετά την αποτυχία επίτευξης νομικά δεσμευτικής συμφωνίας στη Διάσκεψη της Κοπεγχάγης."Ήταν μια δύσκολη απόφαση, αλλά πιστεύω ότι ωρίμασε ο χρόνος για να αναμετρηθώ με μια καινούργια πρόκληση, εργαζόμενος για το κλίμα και τη βιωσιμότητα με τον ιδιωτικό τομέα και την ακαδημαϊκή κοινότητα", επισημαίνει στην ανακοίνωσή του ο κ. ντε Μπουρ.
"Η Κοπεγχάγη δεν μας έδωσε μια σαφή συμφωνία με νομικούς όρους, αλλά είναι συντριπτική η πολιτική δέσμευση και η αίσθηση κατεύθυνσης προς έναν κόσμο χαμηλών εκπομπών άνθρακα. Αυτό καλεί για νέες συνεργασίες με τον επιχειρηματικό κόσμο και έχω τώρα την ευκαιρία να βοηθήσω να γίνει αυτό πραγματικότητα", πρόσθεσε ο κ. ντε Μπουρ.

Ο πενηνταπεντάχρονος κ. Ντε Μπουρ ήταν στο τιμόνι της UNFCCC από το 2006 και η επέκταση του συμβολαίου του τον Σεπτέμβριο θεωρείτο σίγουρη. Η στιγμή που επέλεξε να αποχωρήσει - χωρίς προφανή διάδοχο - αφήνει, όπως χαρακτηριστικά σημειώνει η βρετανική εφημερίδα "Φαϊνάνσιαλ Τάιμς", τον ΟΗΕ χωρίς έναν αξιωματούχο-κλειδί εν μέσω των πιο πυρετωδών διαπραγματεύσεων για την αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής.

Ο κ. ντε Μπουρ ήταν πολύ περισσότερο ειλικρινής από τους προκατόχους του στο τιμόνι της UNFCCC, που έχει έδρα τη Βόνη. Άσκησε, συχνά, κριτική στις ανεπτυγμένες χώρες για απουσία φιλοδοξίας σχετικά με την οριοθέτηση συγκεκριμένων στόχων για τις μειώσεις εκπομπών αερίων του θερμοκηπίου μέχρι το 2020. Υπήρξε, ωστόσο, πραγματιστής, καθώς την περίοδο προς τη Διάσκεψη της Κοπεγχάγης είχε πει στις αφρικανικές χώρες και τις μικρές νησιωτικές χώρες ότι οι εκκλήσεις τους για σημαντικές μειώσεις των εκπομπών από τον ανεπτυγμένο κόσμο ήταν "ένα πολύ μεγάλο βάρος".

Η παραίτηση του κ. ντε Μπουρ θα ισχύσει από 1ης Ιουλίου, όταν θα αναλάβει καθήκοντα στην ολλανδική εταιρία συμβούλων KPMG International, η οποία διευρύνει τις περιβαλλοντικές πρακτικές

ΟΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΕΣ ΔΙΕΥΘYΝΣΕΙΣ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΤΟΥ Ν.ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ
Θα μπείτε σε εξωτερικό σύνδεσμο
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ